poniedziałek, 5 listopada 2012

Kremowy sernik z mascarpone na spodzie z ciasta marchewkowego

     
    Ten sernik jest wyjątkowy.  Klasyczny, kremowy, słodki, wykończony białą warstwą śmietany, na spodzie z ciasta marchewkowego. Ta kompozycja rzuci na kolana nawet najbardziej wymagającego łasucha. Przygotowuje się go trochę dłużej niż inne, ale dla tego smaku zdecydowanie warto! REWELACJA!!!

Spód z ciasta marchewkowego:
 150 g drobno startej marchewki
 50 g ananasa (świeżego lub z puszki), odsączonego i posiekanego
 40 g orzechów włoskich, drobno posiekanych
 40 g wiórków kokosowych
 150 g mąki pszennej
 1 łyżka cukru wanilinowego
 1 łyżeczka przyprawy korzennej lub piernikowej
 1 łyżeczka cynamonu
 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
 2 jajka
 100 g (1/2 szklanki) brązowego cukru
 100 ml oleju roślinnego lub roztopionego masła

Masa serowa:
 500 g tłustego sera twarogowego zmielonego trzykrotnie
 500 g sera mascarpone
 3 łyżki mąki ziemniaczanej
 1 i 1/2 szklanki cukru
 5 jajek + 1 - 2 żółtka
 80 ml (1/3 szklanki) śmietanki kremówki 36% lub 30%
 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub 2 łyżki cukru wanilinowego

Krem na wierzch:
wymieszane: 125 g kremowego serka Philadelphia i 200 g kwaśnej śmietany 12% i 3 - 4 łyżki cukru pudru
 orzechy włoskie do dekoracji


    Przygotować wysoką tortownicę o średnicy minimum 26 - 27 cm. Tortownica powinna być naprawdę wysoka, bo ciasto jest bardzo duże i wysokie. Jeżeli nie posiadacie takiej nietypowej formy, proponuję zrobić spód z 2/3 ilości składników i piec go troszkę krócej. Można też zaryzykować i przygotować ciasto z podanej ilości składników, w takiej sytuacji, gdy jednak tortownica okaże się za mała, można z pozostałej masy serowej zrobić małe muffinki, serniczki.
    Spód tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Dno i boki posmarować grubo masłem. Wyjąć z lodówki wszystkie składniki na sernik.
     Piekarnik nagrzać do 150 stopni C. Do jednej miski włożyć marchewkę, ananasa, orzechy i wiórki kokosowe. Do drugiej miski przesiać mąkę, dodać cukier wanilinowy, przyprawę korzenną lub piernikową, cynamon, sodę, proszek do pieczenia i odrobinę soli, wszystko wymieszać. Do trzeciej miski wbić jajka i ubić je aż do podwojenia objętości. Stopniowo dosypywać cukier i dalej ubijać, aż masa stanie się gładka i puszysta. Na końcu dodać olej, dolewając go cienkim strumieniem do masy jajecznej. Do powstałej masy dodać zawartość miski z marchewką i delikatnie, już tylko szpatułką, wymieszać do połączenia składników. Nastepnie dodać składniki sypkie i poniwnie delikatnie wymieszać za pomocą szpatułki, tylko do połączenia składników. Ciasto przełożyć do torownicy, tak aby po bokach było więcej ciasta niż pośrodku. Piec ok. 40 minut, do suchego patyczka. Upieczone ciasto wyjąc z piekarnika i przestudzić na kratce.
     Gdy ciasto przestygnie, przygotować masę serową. Do misy miksera włożyć ser twarogowy razem z serem mascarpone i mąką. Ucierać  mieszadłem miksera przez około 2 minuty na małych obrotach miksera, aż masa będzie jednorodna. Stopniowo, w 3 partiach dodawać cukier cały czas miksując na małych obrotach miksera. Wbijać kolejno jajka i żółtka miksując wolno przez około 15 sekund po każdym dodanym. Na koniec zmiksować ze śmietanką i wanilią. Gotową masę wylać na ostudzony spód. Wyrównać  i wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 st. C. Piec przez 15 minut w 175 stopniach. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec jeszcze przez 110 minut. Po tym czasie sernik zaczynamy stopniowo wyciągać z piekarnika ( przez pierwsze 5 minut po wyłączeniu piekarnika sernik pozostawić w zamkniętym piekarniku, przez następne 15 minut stopniowo uchylać drzwiczki). Odstawić na kratkę. Po kilkunastu minutach na wierzchu sernika rozprowadzić krem i wstawić ponownie do piekarnika nagrzanego do 120 stopni. Piec przez 15 minut. Po tym czasie sernik wyjąć i całkowicie ostudzić, następnie obkroić sernik nożem, zdjąć obręcz z tortownicy i wstawić do lodówki (bez przykrycia) na całą noc. Udekorować orzechami włoskimi. 
    Smacznego :-)

Źródło: Kwestia smaku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz