piątek, 30 marca 2012

Tort karmelowo-migdałowy


Składniki na biszkopt genueński:

4 jajka
100 g cukru pudru
80 g mąki
2 łyżki kakao
20 g stopionego masła
szczypta soli
pół łyżeczki proszku do pieczenia

na przełożenie i wierzch -
puszka mleka skondensowanego słodzonego lub gotowej masy krówkowej
1,5 szkl. śmietanki kremowej 30%
75 g płatków migdałowych
1 łyżka cukru pudru
amaretto do nasączenia blatów (pasuje też likier kawowy)

    Aby przygotować biszkopt należy oddzielić białka od żółtek. Białka ubić z solą na sztywną, lśniącą pianę, pod koniec ubijania dodając cukier puder. Ciągle ubijając dodawać po jednym żółtku. Przesianą mąkę wymieszać z kakao i wsypać do piany. Delikatnie wymieszać łyżką. Na koniec dodać stopione i ostudzone masło i jeszcze raz delikatnie wymieszać. Tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia lub tylko jej spód wysmarować masłem. Przełożyć ciasto. Piec około 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
    Jeżeli używacie mleka skondensowanego, należy wcześniej ugotować je w zamkniętej puszcze na małym ogniu, gotując przez trzy godziny, po czym ostudzić i otworzyć puszkę, kiedy będzie ona zupełnie zimna. 
    Migdały uprażyć na suchej patelni, aż lekko zbrązowieją, po czym posypać je cukrem pudrem, wymieszać i podgrzewać do czasu, aż cukier zacznie się topić i karmelizować. Połowę ostudzonych płatków w karmelu wymieszać z masą krówkową.
    Schłodzoną śmietankę kremową ubić na krem (nie trzeba dodawać cukru, ponieważ ciasto i przełożenie są wystarczającą słodkie).
    Biszkopt przekroić wzdłuż na połowę. Blaty nasączyć dobrze amaretto (około 4 łyżki na blat, ale kto lubi więcej). Na dolny blat nałożyć masę krówkową z migdałami i dokładnie rozsmarować. Przykryć drugim, nasączonym blatem. Na wierzch tortu nałożyć bitą śmietanę, rozsmarowując ją również na bokach i posypać pozostałymi płatkami migdałowymi. Przed podaniem chłodzić przynajmniej godzinę.
Smacznego :)

niedziela, 25 marca 2012

Danisze z wiśniami


Składniki na 12 bułeczek:

    60 ml ciepłej wody
    125 ml mleka, o temperaturze pokojowej
    1 duże jajko, o temperaturze pokojowej
    350 g mąki pszennej chlebowej
    7 g (1 saszetka) drożdży suchych lub 15 g świeżych
    1 łyżeczka soli
    25 g drobnego cukru
    250 g masła, zimnego, posiekanego na pół cm kawałki

Nadzienie:

    70 dag świeżych wiśni, odpestkowanych; mogą również być mrożone - należy je wcześniej rozmrozić na bibułce, które pochłonie nadmiar wody
    kilka łyżek cukru (do smaku, wiśnie lubią być kwaśne, więc cukru można dodać sporo)
    4 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej

    Do miseczki wlać wodę, mleko, wbić jajko i roztrzepać widelcem. Odstawić na chwilę. Do większej miski nasypać mąki, drożdży, soli i cukru, wymieszać. Dodać zimne kawałki masła. Wyrobić ciasto, można mikserem, ale tak aby kawałki masła były widoczne. Do masy dodać zawartość miseczki i wymieszać rękoma lub szpatułką. Nie wyrabiać: może być lekko klejące i koniecznie z kawałkami masła. Przykryć ciasto folią spożywczą i odstawić do lodówki na całą noc lub do 4 dni.

    By dokończyć ciasto, wyciągnąć naszą zimną bryłę z lodówki. Pozostawić w temperaturze pokojowej przez 1 godzinę. Rozwałkować na kwadrat 50 x 50 cm (u mnie był mniejszy). Można podsypywać mąką.

    Otrzymany kwadrat składamy:  1/3 ciasta do środka, a na nią nakładamy pozostała 1/3 (jak koperta businessowa). Wtedy przekręcamy złożone ciasto o 90 stopni i wałkujemy je ponownie. Powtarzamy składanie i wałkowanie ciasta trzykrotnie. Płat powinien mieć grubość ok. 0,5 cm. Przed rozpoczęciem pieczenia schładzamy nasze ciasto (zafoliowane) przez co najmniej 30 minut.

    Przygotowany płat ciasta podzielić na 12 kwadratów. Każdy kwadrat w myśli podzielić na pół, jedną połowę nożem naciąć kilka razy, na drugiej połowie ułożyć nadzienie (można sporo). Boki ciasta posmarować jajkiem, dokładnie skleić. Odstawić na godzinę czasu do wyrośnięcia. Przed pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem.

    Piec w temperaturze 180ºC przez 15 - 20 minut, do złotego koloru. Oprószyć pudrem. Można podawać ciepłe.


Smacznego :)



Alzacka tarta z jabłkami



Składniki na spód:
250 g mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
2-3 łyżki śmietany
130 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę

Nadzienie:
2 duże jabłka (ok.400 g), które należy obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w plasterki
50 g mąki pszennej
2 jajka
100 g drobnego cukru
170 g jogurtu naturalnego
1 łyżeczka esencji waniliowej

    Z podanych składników zagnieść ciasto. Można to zrobić za pomocą miksera. Nie należy miksować ani zagniatać zbyt długo. Okrągłą formę do tart (o średnicy ok. 25 cm) wylepić ciastem. Nagrzać piekarnik do 200 st C. Wstawić spód (uprzednio można go ponakłuwać widelcem) i piec ok. 12 minut. Powinien bardzo delikatnie się zrumienić - warto sprawdzić stopień upieczenia po ok. 8-10 minutach.
    W tym czasie przygotować nadzienie. Jajka zmiksować z cukrem, jogurtem, wanilią i mąką na gładką masę bez grudek. Na podpieczonym spodzie ułożyć plasterki jabłek - należy je układać w okrąg. Następnie wlać na jabłka masę jogurtową. Wstawić do gorącego piekarnika i piec ok. 40 minut. Po upieczeniu ostudzić.
 

Smacznego!

środa, 21 marca 2012

Drożdżówki z serem


Składniki na ciasto (około 15 drożdżówek):
    500 g mąki pszennej
    42 g świeżych drożdży
    20 g miodu
    2 jajka
    250 g mleka
    7 g soli
    75 g miękkiego masła

Składniki na masę serową:   
    4 łyżki miękkiego masła
    pół szklanki cukru pudru
    1 żółtko
    1 łyżka cukru waniliowego
    400 g sera twarogowego
   
    Z drożdży zrobić rozczyn. Pokruszone drożdże posypać łyżeczką cukru i poczekać aż się rozpuszczą. Zalać odrobiną ciepłego mleka (ok. 5 łyżek). Resztę mleka wymieszać z miodem i jajkiem. Do mąki dodać wyrośnięty rozczyn, mleko z jajkiem i modem, masło i sól. Wyrobić gładkie ciasto. Pozostawić w ciepłym miejscu, przykryte, do podwojenia objętości. W międzyczasie przygotować nadzienie serowe, łącząc i ucierając dokładnie wszystkie składniki.

     Po tym czasie z ciasta formować bułeczki masy około 50 - 60 g każda. Odłożyć w ciepłe miejsce na 20 - 30 minut do napuszenia. Używając szklanki z niedużym dnem zrobić w każdej bułeczce mocne wgłębienie, nałożyć do niego nadzienia serowego, ciasto posmarować dla połysku rozbełtanym jajkiem.  Piec około  20 minut w 200ºC. 





 Smacznego :)

niedziela, 18 marca 2012

Flapjack czyli krajanka z makiem, kokosem i suszoną żurawiną


Składniki:
 100 g masła
 130 g golden syrup, złocistego syropu kukurydzianego lub miodu ( użyłam syropu klonowego)
 150 g brązowego cukru trzcinowego
 2 łyżeczki przyprawy do piernika

 1 łyżka maku
 100 g wiórków kokosowych
 200 g płatków owsianych (mogą być zarówno błyskawiczne jak i górskie)
 80 g mąki pszennej
 1/2 łyżeczki soli
 1 łyżeczka proszku do pieczenia

100 g s suszonej żurawiny (jeśli owoce są bardzo suche i twarde, należy je zalać wrzątkiem na 15-20 minut, a następnie odcedzić na sitku)

    Masło, cukier i syrop rozpuścić.  Dodać przyprawę do piernika i wymieszać. W misce wymieszać suche składniki i dodać je do masła, energicznie mieszając. Na końcu dodać żurawinę.
    Prostokątną formę o wymiarach 20x33 cm wyłożyć papierem do pieczenia i wlać masę. Piekarnik nagrzać do 180 st C. Wstawić blachę i piec 20 minut.
    Wyjąć z piekarnika, ostudzić w formie przez 15 minut, następnie pokroić w kwadraty. Ciepła krajanka jest miękka, kiedy ostygnie, lekko stwardnieje, ale środek powinien pozostać delikatnie ciągnący.
 
 


Smacznego :)

sobota, 17 marca 2012

Babka drożdżowa



 Składniki:
 250 g mąki
 40 g drożdży
 3/4 szklanki mleka
 4 żółtka
 80 g cukru
 cukier waniliowy
 80 g masła
 garść rodzynek
 szczypta soli

     Z drożdży, 1 łyżeczki cukru, 1 łyżki mąki i 1/4 szklanki mleka sporządzamy rozczyn i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pozostałe mleko gotujemy i wrzącym zalewamy połowę mąki. Mieszamy dokładnie i czekamy aż przestygnie. Gdy rozczyn wyrośnie a ciasto przestygnie, mieszamy je ze sobą dokładnie i odstawiamy ( pod przykryciem) na ok. 15 min. W tym czasie ucieramy żółtka z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą, biała masę oraz roztapiamy masło. Do ciasta dodajemy żółtka, szczyptę soli i bardzo dokładnie wyrabiamy, dosypując stopniowo pozostałą mąkę. Wlewamy wystudzone masło i jeszcze wyrabiamy, na końcu wsypujemy rodzynki. Ciasto znów musi rosnąć ok. pół godziny. Po tym czasie przekładamy je do średniej formy na babkę lub małej z kominkiem i pieczemy w temperaturze 180 stopni ok. 40 minut. Po upieczeniu babkę lukrujemy lub posypujemy cukrem pudrem.


Smacznego :)

niedziela, 11 marca 2012

Rogaliki z nadzieniem różanym


Składniki na 24 duże rogaliki lub 36 małych:
125 ml mleka
60g masła
1 duże jajko - rozkłócone
60g cukru
300g mąki
1 łyżeczka drożdży instant
szczypta soli

oraz:
konfitura różana
1 żółtko
1 łyżka śmietanki lub mleka

    Mleko wlać do garnuszka i delikatnie podgrzać (powinno być tylko letnie). Drożdże zmieszać z łyżeczką cukru, łyżką mąki i zalać 1/4 szklanki mleka. Wymieszać i zostawić na 10 minut (zaczyn „podrośnie”). Do pozostałego mleka dodać masło i ponownie podgrzewać, aż masło się rozpuści. Przestudzić.
Mąkę, jajko, cukier i drożdżowy rozczyn połączyć i wyrobić miękkie, elastyczne ciasto (robotem lub ręcznie). Zostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. (ciasto powinno w tym czasie podwoić swoją objętość).
    Wyrośnięte ciasto podzielić na 3 w miarę równe części. Każdą część ciasta rozwałkować cieniutko na okrąg o średnicy ok. 30 cm. Pokroić go  na ćwiartki, a następnie każdą ćwiartkę na 3 równe trójkąty (albo na 2 – wtedy rogaliki będą większe).
    W pobliżu dolnej, szerszej krawędzi układać po płaskiej łyżeczce konfitury różanej, delikatnie rozsmarować, nie zbliżając się zbytnio do pozostałych krawędzi ciasta. Każdy trójkąt ciasta zrolować, poczynając od szerszej krawędzi ku ostremu czubkowi. Palcami uformować kształt rogalika.
    Układać na dużej blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostawić na ok. 30 min. Do ponownego podrośnięcia ciasta. W międzyczasie rozgrzać piekarnik do 180 st. Żółtko jajka wymieszać ze śmietanką lub mlekiem. Smarować delikatnie rogaliki.
    Piec w nagrzanym piekarniku ok. 15 min. aż rogaliki się ładnie zarumienią. Ostudzić.



Smacznego!

sobota, 10 marca 2012

Rurki z kremem


Składniki na około 60 rurek (każda 7 cm długości):
    pół kilo mąki
    25 dag masła
    25 dag kwaśnej gęstej śmietany
    szczypta soli

    Ciasto szybko zagnieść i dobrze schłodzić w lodówce, owinięte w folię. Wyjąć, podsypując mąką - rozwałkować, ale bardzo cieniutko, na grubość 1 mm. Pokroić w długie paski, o szerokości około 1,5 cm. Rurkę posmarować masłem, nawijać na nią paski, zaczynając od części węższej do szerszej. Jedną stronę rurki obtoczyć w cukrze, układać na  wyłożonej papierem blaszce.
    Piec około 15 minut w temperaturze 200ºC. Rurki powinny być jasnozłote. Wystudzić, nabić kremem.

Krem:
    600 ml kremówki
    250 g mascarpone
    3 łyżki cukru pudru
Kremówkę ubić, na koniec dodając cukier i mascarpone. 


Smacznego :)

Grissini rubata


    Pyszne włoskie chlebowe paluszki, które zna każdy kto choć raz był w słonecznej Italii. Ich wykonanie jest dziecinnie proste, a są świetnym dodatkiem towarzyszącym kolacji. Moim zdaniem, najlepiej smakują maczane w dobrej oliwie z oliwek. Polecam!
    Przepis znalazłam u Tatter.

Składniki na ok. 30 paluszków:
475g białej pszennej ( najlepiej mąki chlebowej)
1 ½ łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
1 ¼ łyżeczki drożdży instant
3 łyżki oliwy z oliwek
275g wody
3 łyżki ziaren sezamu
1 łyżka nasion kopru włoskiego
1 łyżka soli w płatkach lub grubych kryształkach

Do miski wsypać mąkę, cukier, sól, drożdże. Dodać oliwę i wodę. Wymieszać i wyrobić gładkie, elastyczne  ciasto. Zostawić do wyrośnięcia na 1 godzinę. Następnie ciasto podzielić na 3 równe części. Pierwszą zostawić zwykłą, w drugą wgnieść ziarna sezamu, w trzecią nasiona kopru. Zostawić na 10 minut pod przykryciem.

Każdą część podzielić na ok. 25 gramowe kawałki i z każdego uformować cieniutkie wałeczki (ok 25cm długości). Ułożyć je na wyłożonych papierem do pieczenia blachach i zostawić do ponownego wyrośnięcia na 30-45 minut. Paluszki bez dodatków posmarować wodą i posypać kryształową solą.

Piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 200ºC przez około 20-25 minut, aż paluszki się zezłocą, a ich wnętrze kompletnie wyschnie.


Smacznego :)

piątek, 9 marca 2012

Ciasteczka owsiane z rodzynkami i czekoladą


Składniki na ok. 50 ciasteczek:
1 1/4 szkl mąki
1 łyżeczka sody
1/2 łyżeczki soli
225 g masła
1 szkl cukru ( pominęłam)
1 szkl ciemnego cukru trzcinowego
2 jajka plus 1 białko o temp. pokojowej
3 szkl mąki owsianej ( zmieliłam płatki owsiane w blenderze)
2 tabliczki czekolady mlecznej(każda po 100 g), połamanej na małe kawałki ( ja dałam tylko jedną tabliczkę)
1 szkl drobnych złocistych rodzynek

     Piekarnik nagrzać do 170 st C. (Termoobieg - 150 st C)
    W misce wymieszać suche składniki: mąki, sodę i sól. Masło zmiksować na puszystą masę (ok. 1 minuty). Miksując dodawać cukier i ucierać jeszcze ok. 5 minut. Kiedy masa będzie gładka i puszysta, dodać jajka.
Miksując dodać suche składniki. Powstanie lekko klejące ciasto. Dodać rodzynki i czekoladę, wymieszać łyżką.
    Przy pomocy dwóch małych łyżeczek nakładać ciasteczka na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zostawiając między nimi 5-cm odstępy. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 12-15 minut. Nie dłużej - mimo iż gorące ciasteczka będą miękkie, po wystudzeniu lekko stwardnieją, z zewnątrz pozostaną chrupiące a w środku ciągnące.
    Wystudzone ciasteczka można przechowywać w metalowym pudełku lub słoju ( do 4 dni).
 


Smacznego!