sobota, 28 kwietnia 2012

Ciasto budyniowe z rabarbarem


Składniki:
     200 g miękkiego masła
     110 g (pół szklanki) drobnego cukru do wypieków
     2 jajka
     185 g mąki pszennej
     1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
     3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
     40 g proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego
     350 g obranego i pokrojonego na kawałki rabarbaru
     kilka łyżek cukru demerara - do posypania
     cukier puder - niekoniecznie - do oprószenia ciasta po upieczeniu

Składniki na budyń:

     2 płaskie łyżki* proszku budyniowego, waniliowego lub śmietankowego
     2 - 3 łyżki cukru
     250 ml mleka (1 szklanka)
     1 łyżka masła
     2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

    Na początku przygotować budyń - musi bowiem wystygnąć. Ze szklanki mleka (250 ml) odlać około 70 ml. Większą część mleka zagotować, z pozostałymi 70 ml rozrobić proszek budyniowy i cukier (czyli przygotowujemy jak zwykly budyń); rozrobione wlać do wrzącego mleka, zmniejszyć gaz, zagotować, mieszając by nie zrobiły się grudki. Zdjąć z palnika, natychmiast dodać masło i ekstrakt, wymieszać. Budyń przykryć folią spożywczą, by nie zrobił się kożuch, odstawić do wystudzenia.

    Przygotować ciasto. Miękkie masło umieścić w misie miksera i zmiksować na gładką, puszystą masę. Dodać cukier i nadal ucierać. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując cały czas (ciasto na tym etapie lubi się warzyć, ale nie ma to wpływu na wypiek; choć bardzo ważne jest, by jajka dodawać stopniowo).  Mąkę, sodę, proszek do pieczenia i proszek budyniowy przesiać, dodać do masy maślanej, krótko zmiksować, tylko do połączenia się składników. Ciasto podzielić na dwie części.

    Formę tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na dno wyłożyć połowę ciasta, wyrównać. Następnie równo wyłożyć ostudzony budyń. Na niego łyżeczką wyłożyć drugą połowę ciasta, wyrównać.  Ciasto powinno całkowicie pokryć budyń. Na górę poukładać rabarbar, posypać kilkoma łyżkami cukru demerara.

    Piec w temperaturze 170ºC przez 1 godzinę i 15 minut. Przestudzić, można podawać jeszcze ciepłe np. z kulką lodów waniliowych.


* łyżka płaska o pojemności 15 ml (użycie większej lub mniejszej łyżki może spowodować, że budyń będzie zbyt rzadki lub zbyt zwartym; mi budyń wyszedł za rzadki i troszkę zniknął mi w cieście, ale i tak ciasto było rewelacyjne)

Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz